General Information

Institutional Information: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Research Areas: Health Sciences, Professional Sciences, Pharmacognosy

Names in Publications: hgduymus@anadolu.edu.tr, ecz.halegamze@gmail.com, Hale Gamze Duymuş, HG Duymus, HG Agalar

Metrics

Publication

80

Citation (WoS)

97

H-Index (WoS)

7

Citation (Scopus)

302

H-Index (Scopus)

9

Project

19

Thesis Advisory

2

Open Access

10
UN Sustainable Development Goals

Biography

Hale Gamze (Duymuş) Ağalar, 2003 yılında Denizli Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden birincilik derecesiyle mezun olmuş ve aynı üniversitede Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakognozi Anabilim Dalı’nda tezli yüksek lisansa başlamıştır. Yüksek lisans eğitimi devam ederken 31 Aralık 2008 tarihinde Farmakognozi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. TÜBİTAK-BİDEB tarafından desteklenen ‘2210-Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı’ ile yüksek lisans eğitimi süresince başarı bursu almıştır. 24 Ağustos 2010 tarihinde danışmalığını Prof. Dr. K. H. Can Başer’in yaptığı “Türkiye'de Yetişen Sambucus nigra Meyveleri Üzerinde Ön Kimyasal Araştırmalar” başlıklı tezini tamamlayarak ‘Uzman Eczacı’ ünvanını almıştır.

 Aynı enstitü ve aynı anabilim dalında ara vermeksizin doktora programına kayıt olmuştur. Bu süreçte İtalya’da Mesina Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Anabilim Dalı tarafından açılan ‘Food Chemistry and Safety’ isimli doktora programını birincilikle kazanarak 3 yıllık burs almaya hak kazanmıştır. Ancak üniversitedeki görevlendirme süreçlerinin aksaması nedeniyle Mesina Üniversitesi’ne kayıt yaptıramamıştır. Doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmakognozi Anabilim Dalı doktora programına devam ederek danışmanlığını Prof. Dr. Neşe Kırımer’in yaptığı  “Arum italicum Miller Üzerinde Farmakognozik Araştırmalar” başlıklı doktora tezini 30 Mayıs 2016 tarihinde tamamlayarak 14.06.2016 tarihinde ‘Doktor’ ünvanını almıştır. TÜBİTAK-BİDEB tarafından desteklenen ‘2211-Yurt İçi Doktora Burs Programı’ ile doktora araştırmaları sırasında tekrar başarı bursu almaya layık görülmüştür. Şubat 2017’de Yardımcı Doçent Doktor olarak Anadolu Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı’na atanmıştır ve aynı bölümde çalışmalarını doğal kaynaklı kozmetik ürünlerin araştırılması, HPTLC parmak izi analizleri, HPTLC-etki yönlendirmeli analiz üzerine çalışmalarını sürdürerek 19 Ocak 2022 tarihinde "Farmakognozi alanında Doçent" ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Dr. Ağalar, çeşitli uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan makaleleri, uluslararası  ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulan çeşitli bildirileri bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası kongrelerin düzenlenmesinde düzenleme komitesinde görev almıştır.  Dr. Ağalar, tamamlanmış ya da devam etmekte olan Avrupa Birliği projeleri ve BAP araştırma projelerinde araştırmacı olarak görev almış/almaktadır. Akademik bilgi ve becerilerini arttırmak için çeşitli uluslararası eğitim ve çalıştaylara katılmıştır. Görev yaptığı fakültede Kalite Çalışma Grubu, Denklik komisyonu, Sürekli İyileştirme Komisyonu, Fakülte Öz değerlendirme Komisyonu gibi çeşitli komisyonlarda aktif olarak görev yapmış/yapmaktadır.

14 Ocak 2022-4 Ağustos 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 10 Ağustos 2023 tarihi itibari ile Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. 28 Aralık 2021 tarihinden bu yana Kalite Komisyonunda Komisyon üyesi olarak aktif görev almaktadır. ECZAK değerlendirici havuzunda değerlendirici olarak görev yapmaktadır. 11 Ocak 2024 tarihi itibari ile Üniversite Toplumsal Katkı Koordinatörlüğü'ne Koordinatör olarak atanmıştır.

Dr. Ağalar, iyi derecede İngilizce bilmektedir ve evlidir.Contact

Email
hgduymus@anadolu.edu.tr
Other Email
ecz.halegamze@gmail.com
Web Page
https://avesis.anadolu.edu.tr/hgduymus
Office Phone
+90 222 335 0580 Extension: 6506, 3720