General Information

Institutional Information: Eczacilik Fakültesi
Research Areas: Separation Methods, Pharmaceutical Analysis, Mass Spectroscopy, Sample preparation, Spectroscopical Methods, terpenes, vitamins, Fatty acids, Plant Chemistry, Chemistry of Natural Products

Names in Publications: Özek Temel, Ozck T., Özck T., Oezek Temel, Ozek T., Oezek T., Ozck Temel, Özek T

Metrics

Publication

329

Citation (WoS)

2550

H-Index (WoS)

27

Citation (Scopus)

4806

H-Index (Scopus)

35

Citation (Scholar)

4051

H-Index (Scholar)

36

Project

44

Thesis Advisory

5

Open Access

23
UN Sustainable Development Goals

Biography

1984 yılında Kimya Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Biri Kimya Mühendisliği, diğeri Eczacılık olmak üzere iki yüksek lisans mezunudur.

Doktorasını Kimya Mühendisliğinde tamamlayarak aynı yıl Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı'nda Asistan oldu. 

TBAM (Tıbbi ve Aromatik Bitki ve İlaç Araştırma Merkezi)'ın ilk kuruluşundan itibaren 19 yıl görev yaptıktan sonra 2005-2015 yıllarında merkezden ayrılarak Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı'na döndü. 2016-2022 yılları arasında tekrar aynı merkezin iki dönem Merkez Müdürlüğü görevini yaptıktan sonra fakültedeki görevine geri döndü.

Başlıca araştırma alanları arasında laboratuvar ve endüstriyel ölçekte uçucu yağ üretiminin yanı sıra klasik ve modern ekstraksiyon teknikleri (SFE-CO2, MW vb.) ile üretim ve fraksiyonlama çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca GC, GC/MS, MD-GC/MS, UPC2, FT-IR, NMR gibi sofistike analitik teknikler, ticari ölçekli distilasyon, fraksksiyonlama ve ekstraksiyon sistemlerinin tasarımı çalışmaları bulunmaktadır.

TÜBİTAK, FAO, UNIDO ve ICS gibi ulusal ve uluslararası programlarda eğitim programları düzenlemenin yanı sıra danışmanlıklar yapmış ve yapmaya devam etmektedir.

2009-2014 yılları arasında TÜBİTAK COST Action CM0804 Yönetim Komitesi Üyesi oldu.

Uluslararası hakemli dergilerde 200’den fazla yayını ile uluslararası 5 ve ulusal 3 kitap bölüm yazarlığı ve editörlüğü bulunmaktadır.

 2012-2016' yılları arasında “Records of Natural Products” dergisinin Doğal Ürünler / Esansiyel Yağlar alan editörlüğünü yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığı’na bağlı değişik komisyonlarda görevler yaptı ve yapmaya devam etmektedir.

Halen Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı’nda Prof. olarak görev yapmaktadır.

Contact

Email
tozek@anadolu.edu.tr
Other Email
temelozek@gmail.com
Web Page
https://avesis.anadolu.edu.tr/tozek
Office Phone
+90 222 335 0580 Extension: 3719
Fax Phone
+90 222 330 6809
Office
Farmakognozi Anabilim Dalı, Zemin kat
Address
Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı, Yunus Emre Kampüsü, 26470-Tepebaşı, ESKİŞEHİR