A.U. Activities of Museum of Contemporary Arts “Music in Museum, Each Wednesday 13.00”


Basmacıoğlu H., Aygün S.

4. Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Platformu Konferansı, Eskişehir, Turkey, 7 - 08 April 2017, pp.23-28

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Eskişehir
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.23-28
  • Anadolu University Affiliated: Yes

Abstract

The building of Anadolu University, Museum of Contemporary Arts is an example of 1. National Architectural Era (1915-1919) and was builded in order to serve as military garrison. It’s a small but warm place that impresses people together with it’s three exhibition halls, each of which are 110 m2.

The building is also impressive acoustically and quite suitable for the performance of chamber music, small group concerts and resitals. Since last year (except mid term and summer holidays), almost 30 live concert have been exhibited to the visitors of the museum and music audience under the name of “Music in the Museum”, each Wednesday, at 13:00. The performances still continue in an enthusiasm.

In this paper, the aims of the “Music in the Museum” activity and their results shall be evaluated together with examples.

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi binası 1. Ulusal Mimarlık Dönemi 1915-1919 örneklerinden olup, askeri kışla olarak inşa edilmiştir. 110 m2’lik üç sergi salonuyla oldukça küçük ama insanı etkileyen sıcak bir mekandır.

Bu mekân akustik olarak da etkileyicidir. Oda müziği, küçük grup konserleri ve resitallerin icrası için son derece uygundur. Geçen yıldan bu yana (ara ve yaz tatilleri dışında) her çarşamba saat 13.00’de “Müze’de Müzik” adı altında birbirinden farklı 30’a yakın konser canlı olarak müze ziyaretçileri ve müzik dinleyicilerine sunulmuş olup bu etkinlikler halen olanca coşkusu ile sürdürülmektedir.

Bu bildiride “Müze’de Müzik” etkinliğiyle yapılmak istenenler ve elde edilen sonuçlar örneklerle değerlendirilecektir.