The Role of Pharmacist in Consulting Dermacosmetic Products According to Skin Types and Needs and Nanocosmetics: Traditional Review


Creative Commons License

Koşar Ş., Ekinci M., Öztürk A. A.

Literatür Eczacılık Bilimleri Dergisi, vol.11, no.2, pp.119-135, 2022 (Peer-Reviewed Journal) identifier

Abstract

According to the Cosmetic Law No. 5324 published in the Official Gazette on March 30, 2005; preparations applied to external parts of the body (such as hair, epidermis, hairs, nails, lips, oral mucosa, teeth and external genital organs), whose main purpose is to clean these body parts, change or correct their appearance, and remove body odors, are defined as cosmetic products. The term cosmeceutical or the product containing cosmeceuticals is defined as cosmetic products that are produced as a result of the combination of the terms cosmetics and pharmaceuticals, that are claimed to have drug-like effects and that have biologically active components. Dermacosmetic product or cosmeceutical; these are all substances and preparations with dermatological and cosmetic functions that are used to change and regulate the appearance of various parts of the body, especially the skin and skin extensions such as hair and nails, to improve exist- ing defects and to achieve a healthy appearance. Pharmacists who are trained and competent in this field have an important role in recommending suitable dermacosmetic products to patients with acne, sensitive, very dry, atopyprone, wrinkled and stained skin. Appropriate care routines are created by the pharmacist, taking into account the dermatological problems and skin type profiles of the patients. Care routines include suitable cleansers, tonics, moisturizers, sunscreens, and anti-blemish and anti-wrinkle products. This review is an important resource about dermacosmetic products that are up-to-date. In this review, detailed infor mation is given about skin and its structure, penetration of dermacosmetic products through the skin, skin types, dermatological problems and dermacosmetic products that can be recommended according to skin type & dermatological problems and nanocosmetics.

Resmî Gazete’de 30 Mart 2005 tarihinde yayımlanan, 5324 sayılı Koz- metik Kanunu’na göre; vücudun dış bölgelerine (saçlar, epiderma, kıllar, tırnaklar, dudaklar, aız mukozası, diler ve dış genital organlar gibi) uygulanan, temel amacı bu vücut kısımlarının temizlenmesi, görünümünün deitirilmesi veya dü- zeltilmesi, vücut kokularının giderilmesi olan preparatlar kozmetik ürün olarak tanımlanmaktadır. Kozmesötik terimi ya da kozmesötik içeren ürün ise kozmetik ve farmasötik terimlerinin kombinasyonu sonucu üretilmiş olan, ilaca benzer etkileri olduu iddia edilen ve biyolojik olarak aktif bileenlere sahip kozmetik ürünler olarak tanımlanmaktadır. Dermakozmetik ürün veya kozmesötik; özellikle deri ve deri uzantısı olan saç, tırnak gibi vücudun çeitli bölgelerinin görü- nümünü deitirmek, düzenlemek, var olan kusurların iyiletirilmesi ve salıklı görünümün elde edilmesi adına kullanılan, dermatolojik ve kozmetik ilevi bulunan tüm madde ve preparatlardır. Bu alanda eitim almış ve yetkinlie sahip eczacılar; akneli, hassas, çok kuru, atopiye eilimli, kırıık ve lekeli deri için hastalara uygun dermakozmetik ürün önerilmesinde önemli role sahiptir. Eczacı tarafından hastaların dermatolojik problemleri ve cilt tipi profilleri göz önüne alınarak uygun bakım rutinleri oluturulmaktadır. Bakım rutinleri içerisinde uygun temizleyici, tonik, nemlendirici, güneten koruyucu, leke ve kırııklık önleyici ürünler yer almaktadır. Bu derleme, güncelliini koruyan dermakozmetik ürün- ler hakkında önemli bir kaynak niteliindedir. Bu derlemede, deri ve derinin yapısı, dermakozmetik ürünlerin deriden penetrasyonu, cilt tipleri, dermatolojik problemler ve cilt tipi ve dermatolojik problemlere göre önerilebilecek derma- kozmetik ürünler ve nanokozmetikler hakkında detaylı bilgi verilmitir.