General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvari
Research Areas: Music, Turkish Folk Music, Folklore and Musicology

Names in Publications: Pelin Altıntaş, Pelin Demirçe Altıntaş

Metrics

Publication

8

H-Index (Scopus)

1

Project

2
UN Sustainable Development Goals

Biography

Piyano eğitimine Robert FARKAS ile başladı. Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde dört yıl süren eğitiminden sonra, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde ilk olarak Yıldız ASLANOVA ile daha sonra Lale MEMEDALIYEVA ve Mete SUNGURTEKİN ile piyano eğitimine devam etti. Keman eğitimine Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde Levent KARDAŞ (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) ile başladı. Uludağ Üniversitesi'nde ise Saule KALIJANOVA (Bilkent Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü, Keman) ile eğitimine devam etti.

Üniversitedeki öğrencilik yıllarında Uludağ Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Şef Yaşar Kemal ALİM yönetimindeki Türk Halk Müziği Topluluğu'nda dört yıl boyunca korist ve solist olarak görev yaptı. Aynı topluluk ile katıldığı Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu Üniversiteler Arası Türk Halk Müziği Yarışmalarında, Solo Ses Dalı’nda 1999 yılında Türkiye Birincisi oldu.

1997 yılında Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Düzenlemiş olduğu Türk Halk Oyunları ve Türk Halk Müziği Seçici Kurul Üyesi Temel Kursu’na, 1998 yılında Tekamül Kursu'na, 1999 yılında Müzik Uzmanlığı, 2000 yılında Giysi Uzmanlığı, 2001 yılında ise Sahne Uzmanlığı Kursu'na katıldı. Her beş kursuda derece ile bitirdi.

Halen Genel Müdürlüğün düzenlediği tüm Türk Halk Oyunları ve Türk Halk Müziği Yarışmaları'nda Başbakanlık Seçici Kurul Üyesi olarak görev yapmaktadır.

1998 yılında Eskişehir’de özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde zihinsel engelli çocuklara üç ay süre ile müzik eğitimi verdi. 3 Aralık 1998 tarihinde Eskişehir Kültür Merkezi'nde Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla Zihinsel Engelli Çocuklar ile birlikte müzik ağırlıklı bir program hazırladı.

Ekim 1999 yılında Anadolu Üniversitesi, Halkbilim Araştırmaları Merkezi’ne, Türk Halk Müziği Topluluğu Şefi – Öğretim Görevlisi olarak atandı. Temmuz 2001 yılında Anadolu Üniversitesi, Halkbilim Araştırmaları Merkezi, Türk Halk Müziği Birim Sorumluluğuna atandı.  Göreve başladığı Ekim 1999 tarihinden Haziran 2023’e kadar Anadolu Üniversitesi’nde, Eskişehir, Uşak, Konya (Akşehir), Yalova ve Bilecik’te olmak üzere birçok başarılı konser verdi.

2001 yılında kurulan Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nda kurulduğu günden beri hakem olarak görev yapmaktadır. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nda Şubat 2022 tarihinden itibaren Müzik Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

2002-2004 yılları arasında; Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Türk Halk Oyunları Teknik Kurul Üyesi olarak görev yaptı.

2003 yılında ‘Halk Oyunları Yarışmaları Değerlendirme Kurulları ve Kriterleri Üzerine Bir Proje’ adlı makalesi Folklor Kurumu Dergisinde yayınlandı.

2006 yılında Odunpazarı Belediyesi “SEVGİ ve BARIŞA ÇAĞRI” YUNUS EMRE TANITMA PROJESİ kapsamında düzenlenen ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilmiş olan “YUNUS EMRE ŞİİRLERİ T.H.M. BESTE YARIŞMASI”nda; Bayram Bilge TOKEL ve Mehmet ÖZBEK gibi değerli isimlerle birlikte jüri üyesi olarak görev yaptı.

Haziran 2009’da Haliç Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Müziği Ana Sanat Dalı’nda “Eskişehir Manavlarının Müzik Kültürü” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı.

Eylül 2022'de Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Türk Musikisi Ana Sanat Dalı'nda "Eskişehir-Manav Ninnilerinin Tespiti ve Yapısal Özellikleri" isimli teziyle doktorasını tamamladı.

Contact