General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvari
Research Areas: Piano and Arp

Metrics

Publication

4

Biography

Mersin doğumlu Serla Balkarlı, ilk piyano eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü Prof. Güherdal Çakırsoy’un sınıfında bitirdi. Mezuniyetinin ardından bu okulda aldığı Yüksek Lisans eğitimi boyunca Piyano Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1997’de Fransız Hükümetinin burslu öğrencisi olarak gittiği Conservatoire National de la Region de Strasbourg’da “Cycle de Specialisation” derecesine kabul edilerek Prof. Francis Phan-Thanh ile piyano, Prof. Armand Angster ve Prof. Joshua Epstein ile oda müziği çalıştı; Uzmanlık Diploması “Diplome de Spacialisation” alarak mezun oldu.

Bu mezuniyetin ardından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki University of Arizona’da Doctor of Musical Arts programına kabul edilerek Prof. Nicholas Zumbro’dan piyano eğitimi aldı. 2002 yılında ülkemize döndü ve Arizona’da başlamış olduğu Doktora programını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Prof. Zöhrab Adıgüzelzade’nin sınıfında bitirerek “Sanatta Yeterlik” diploması aldı. Öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığı bu kurumda 2003’de Yardımcı Doçent, 2006’da Doçent, 2016’da Profesör unvanlarını aldı. Piyano Anasanat Dalı Başkanlığı, Müzik Bölüm Başkanlığı, Devlet Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdür Yardımcılığı gibi çeşitli idari görevler yaptı.

Çok sayıda solo resital, konser ve özel kayıt çalışmalarının yanı sıra, aralarında Hakan Şensoy, Melih Kara ve Cihat Aşkın’ın da olduğu birçok soliste eşlik ederek konser etkinlikleri gerçekleştirdi. Yurtdışındaki eğitimleri süresince de başta Stuttgart Bach Akademisi olmak üzere Almanya, Fransa ve Amerika’da çok sayıda resital verdi. Yurtdışı basını, Bach Akademisi’ndeki resital için “Serla Balkarlı’yla övündük, ayakta alkışladık” ifadesini kullandı. Amerika’daki eğitimi sırasında birçok eserin ilk seslendirmeleriyle stüdyo kayıtları gerçekleştirdi. 1998’de Paris’te düzenlenen Pierre Lantier Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı. Ülkemizde verdiği solo ve eşlikli resitaller, oda müziği konserleri ve konferans/konserlerin dışında Ankara Devlet Konservatuvarı Büyük Senfoni Orkestrası, Çukurova Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrasıyla solist olarak konserler verdi. Anadolu Senfoni Orkestrası eşliğinde, piyanist Toros Can ile birlikte J.S.Bach’ın iki piyano için do minör konçertosunu ve S.Seans’ın Le Carnaval des Animaux eserini seslendirdi. 2018’de 17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında şef Özgür Oğuz yönetimindeki Adıyaman Filarmoni Orkestrası eşliğinde kemancı Alican Süner ile birlikte F. Mendelssohn’un keman, piyano ve yaylılar için konçertosunu, ‘10 Kasım Özel Konseri’ kapsamında şef Murat Sümer yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde L.v.Beethoven’ın 5 numaralı ‘İmparator’ başlıklı piyano konçertosunu seslendirdi. ‘50. Sanat Yılı’ kutlama konseri kapsamında, bestecimiz Çetin Işıközlü’nün kendilerine ithaf edilen iki piyano için konçertosunu piyanist Hande Dalkılıç ile birlikte Anadolu Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi.

2014’de Nisan Yayınevi tarafından yayınlanan “Çalgı Eşliği” başlıklı bir kitabı bulunan Prof. Serla Balkarlı, 2002 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ayrıca, 2017 yılından bu yana Borusan Klasik Radyosu’nda yayınlanan Müzik Masası programının yapımcı ve sunuculuğunu yapmakta, Konser Arkası Dergisi’ndeki köşesinde de Eskişehir’den müzik haberlerini yazmaya devam etmektedir. 

Contact