Announcements & Documents

Interview & Workshop-COCFED and Turkish National Chef Team
Announcement
3/1/2024

Bu etkinlikte ülkemizin özellikle uluslararası temsillerinde söz sahibi Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Bayram ÖZREK ile Milli Takım Direktörü Abdi GÜNDÜZ ve Artistik Milli Takım Kaptanı Erdal ELVEREN federasyonu ve milli takımı seminer salonunda kısaca tanıtacak ve soruları cevaplayacaklardır.

Ardından mutfakta modernd ve pratik tekniklerle çeşitli uygulamalar, sunumlar ve tadımlar gerçekleştirilecektir.

Söyleşi & Atölye-TAŞFED ve Türk....jpg Creative Commons License

Interview - Turkish Cuisine in the Republican Era
Announcement
3/1/2024

Dr. Nevin Halıcı gerek araştırmaları, gerek kitapları ve diğer eserleri, gerekse yurt içi ve dışı sayısız etkinlikteki sunumlarıyla Türk mutfağı denilince akla gelen ilk isim konumundadır. Nitekim Alan DAVİDSON'un “Petits Propos Culinaires”de kendisinden "Türk mutfağına bahşedilmiş bir ilahe" olarak bahsetmesi durumu özetlemiş oluyor.

Bu etkinlikte Halıcı’nın kısa Cumhuriyet Dönemi Türk Mutfağı bildirisi akabinde soru ve cevaplar ile söyleşi yapılacaktır.

Bu söyleşiyi yemek ile ilgili ulusal ve uluslararası etkinliklerde söz sahibi, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı Bayram ÖZREK modere edecektir.


Afiş-Cumhuriyet Dönemi Türk Mutfağı....jpg Creative Commons License

Webinar-Change in Culinary Culture
Announcement
12/18/2023

@alanyauniv Assoc. Prof. who works on Culinary Culture in Turkey. Dr. Osman GÜLDEMİR will give a webinar on "Change of Culinary Culture" on Monday, December 18, 2023 at 11:00. The event, which will be held within the Department of Gastronomy and Culinary Arts of our university, is open to everyone who wants to participate. Participation link: https://meet.google.com/akg-adqg-tke

Mutfak Kültürünün Değişimi-Osman Gü....jpeg Creative Commons License

Culinary Forum
Announcement
11/30/2023

Yemek hiçbir zaman yalnızca yemekten ibaret olmadı. Bu bilinen bir gerçek.

Fakat gastronomi dünyası şimdiye kadar sırtını döndüğü değişen ekonomik dengeye, salgın hastalıklara, teknolojik gelişmelere ve tüketicinin yeni sosyalleşme mecrası olan dijital gastronomi kavramına hiç olmadığı kadar ilgili. Bu yeni dünya bundan sonra neleri tadacağımıza, dahası neleri yememiz gerektiğine dair bize yol gösterici nitelikte.

Son yıllarda birçok şef ve akademisyen arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz gastronomi alanında ülkemizin en büyük sosyal sorumluluk projesi olan “Ulusal Aşçılık Kampı” ve yine gastronomi alanında ülkemizin uzun soluklu projesi unvanını taşıyan “Bir Aşçının Dünlüğü” söyleşileri ile 20.000'den fazla gastronomi ve aşçılık bölümü öğrencileriyle aynı havayı soluduk. Bu süreçte yalnızca şeflerin gözünden değil, öğrencilerin, akademisyenlerin, tedarikçilerin ve yatırımcıların gözünden başka bir dünyaya tanıklık ettik. Kazanım sağladığımız yeni fikirlerin her biri ayrı bir proje niteliğindeydi ve biz bu fikirlerin kaynaklarını birleştirme yolunu seçtik. Kaynakların birleştiği bu yolun yarattığı arzu, gastronomi dünyasının yarınları için bir araya gelmek arzusuyla birleşti.

Bu sebeple gerçekleştirmeyi planladığımız "Culinary Forum" bu arzuların daha da genişleyip amaç haline dönüştüğü çok yönlü ve vizyoner bir proje olma yolunda ilerlemektedir.

Türkiye de büyüyen gastronomi trendi ve bunun beraberinde Gastronomi eğitiminin daha kaliteli olarak artması, üniversitelerdeki gastronomi ve aşçılık bölümlerinin gün geçtikçe de büyümesine neden oldu. 2016 yılında YÖK tercih sıralamasına göre toplam 136 olan bölüm sayısı, 2021 yılında 2,5 kat artarak 344 e ulaşmış oldu. Bu sayılar göz önüne alındığında 2021 yılında bu bölümlerde eğitim görecek öğrenci sayısı 75.000-80.000 arası olması öngörülmekte. Bu büyük geleceğin ve gücün farkında olmak ve bu süreçte hayat boyu öğrenme ve kendini geliştirme üzerine kurulu bir sektörde çalışan meslektaşlarımıza, sektörümüze, en önemlisi de Türkiye Gastronomisine katkı sağlayabilmek adına "Culinary Forum - Education" organizasyonunu 5000'den fazla aşçılık & gastronomi bölümleri akademisyenleri ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirdik.

Bu yıl da Nirvana Cosmopolitan Hotel Antalya’da  4 - 5 Aralık 2023’de gerçekleştirilecek "Culinary Forum - Connection" yerli ve yabancı, ilham veren konuşmacıları ve 5000’den fazla misafiri ağırlayacak.

Organizasyonumuza tüm sektör paydaşlarını bekliyoruz.

İnternet sayfası: https://culinaryforum.org/ 

Kayıt: https://inv-culinary.web.app/invitation


CF - 2023 OTURUM AKIŞI.pdf.pdf Creative Commons License

Istanbul Book Fair Signing Day
Announcement
10/31/2023

On Saturday, November 04

Between 14:00-15:00

I will be at the 40th International Istanbul Book Fair.


TÜYAP Beylikdüzü

Hall 7

Stand No. 760

We wait sir….

.

.

.


.

.

.

#40InternationalIstanbulBookFair #Tüyap #IstanbulBookFair #BookFair #Oğlak #OğlakBook #OsmanGüldemir #BirOsmanlıYemekYazmasıKitabütTabbahin #OsmanlıMeyveliEtYemekleri #Book #Signature #Chef #Cooking #Gastronomy #GastronomyAndCulinaryArts

#ToBeToOrNotToBeAChef

İstanbul Kitap Fuarı.jpg Creative Commons License

Workshop: Sustainable Turkish Cuisine (Local Products)
Announcement
10/23/2023

Workshop: Sustainable Turkish Cuisine (Local Products)
Sürdürülebilir Türk Mutfağı Atölyesi (Yerel Ürünler)
👨‍🍳
Bahar GÜLBEYAZ REÇBER
Ekol Food & Ekol Anatolia Pazarlama Müdürü
 
Levent DEMİRÇAKMAK
Gelişim Üniversitesi Öğr. Gör. & Ekol Anatolia Marka Yöneticisi
 
Enes İŞCAN
Ekol Food Eğitmen Şefi
 
Not: Etkinlik yabancı öğrenci ve ilgililere yönelik olacağı için Türkçe-İngilizce tercümeyle gerçekleşecektir.

Tarih: 25 Ekim 2023 Çarşamba
Saat: 12:00-18:00
Yer: Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Meslek Yüksekokulu, Ocak Mutfağı, Yunus Emre Kampüsü, Tepebaşı, Eskişehir
.
.
.
#Aşçı #Aşçılık #Gastronomi #GastronomiVeMutfakSanatları #AşçıOlmakYaDaOlmamak #SürdürülebilirTürkMutfağı #TürkMutfağı #YerelGıdalar #EkolFood #EkolAnatolia #AnadoluÜniversitesi #EskişehirMeslekYüksekokulu #AşçılıkProgramı

Afiş-Workshop-Sustainable Turkish C....jpg Creative Commons License

Sustainable Kitchen Workshop
Announcement
7/3/2023

"Sustainable Kitchen Workshop" in collaboration with Tepebaşı Municipality, Anadolu University, Metro, GastronoMetro and Noemie.

👨‍🍳

4-5 July, Anadolu University, Eskişehir Vocational School.

Afiş Program-Sürdürülebilir Mutfak ....jpeg Creative Commons License